AAU logo

AAU Golf Championship Vindere

2018 Sebber Kloster GolF KLUB (GOLFBOX LINK)

   Række A    

          (Damer/Herrer, gul/rød tee) - Brutto

                    1. Alexander Wilhelm Eckerdal - Aalborg Golfklub (79 brutto)

             (Damer/Herrer, gul/rød tee)  - Netto

                    1. Kasper Vejergang Jepsen Lundh - Sebber Kloster Golf Klub (74 netto, 84 brutto)

                    2. Alexander Wilhelm Eckerdal - Aalborg Golfklub (77 netto, 79 brutto)

                    3. Peter Skram - Aalborg Golfklub (79 netto, 84 brutto)

   Række B    

          (Damer, rød tee)    

                    1. Kirsten Nielsen - Sebber Kloster Golf Klub (38 point)

                    2. Jenni Vigdis - Aabybro Golfklub (28 point)

          (Herrer, gul tee)    

                   1. Thomas Toldbod - Ørnehøj Golfklub (31 point)

                    2. Henrik Bols Hansen - Aars Golfklub (31 point)

                    3. Uffe Kjærulff - ØrnehøjGolfklub (28 point) 

   Række C

          (Damer, rød tee)    

                    1. Iris Jakobsen - Brønderslev Golfklub (36 point)

                    1. Christine Overgaard - Ørnehøj Golfklub (34 point) 

                    2. Susanne Løøw - Sæby Golfklub (25 point)

            (Herrer, gul tee)    

                    1. Peter Møller  - Rold Skov Golfklub (30 point)

                    2. Peter Axel Nielsen - Rold Skov Golfklub (29 point)

                    3. John Dirk Vestergaard Nieland - Holmsland Klit Golfklub (23 point)  

 

2017 dronninglund GOLFKLUB (GOLFBOX LINK

   Række A    

          (Damer/Herrer, gul/rød tee) - Brutto

                    1. Alexander Wilhelm Eckerdal - Aalborg Golfklub (74 brutto)

             (Damer/Herrer, gul/rød tee)  - Netto

                    1. Rasmus Skram - Aalborg Golfklub (69 netto, 84 brutto)

                    2. Karsten Urbrand - Aars Golfklub (70 netto, 85 brutto)

                    3. Alexander Wilhelm Eckerdal - Aalborg Golfklub (70 netto, 74 brutto)

   Række B    

          (Damer, rød tee)    

                    1. Lotte Lindstrøm - Dronninglund Golfklub (27 point)

          (Herrer, gul tee)    

                    1. Thomas Toldbod - Ørnehøj Golfklub (37 point)

                    2. Bjarke Grønbæk Møller- Sebber Kloster Golfklub (33 point)

                    3. Peter Dissing - Aars Golfklub (32 point) 

   Række C

          (Damer, rød tee)    

                    1. Iris Jakobsen - Brønderslev Golfklub (31 point)

                    2. Susanne Løøw - Sæby Golfklub (20 point)

            (Herrer, gul tee)    

                    1. Flemming Pihl  - Sebber Kloster Golfklub (34 point)

                    2. Carsten Nielsen - Ørnehøj Golfklub (30 point)

                    3. Steen Hedegaard - Hals Golfklub (29 point)  

 

2016 ØRNEHØJ GOLFKLUB (GOLFBOX LINK

   Række A        

          (Damer/Herrer, gul/rød tee) - Brutto

                    1. Mikkel Skov Christensen - Aalborg Golfklub (72 brutto)

          (Damer/Herrer, gul/rød tee)  - Netto

                    1. Mikkel Skov Christensen - Aalborg Golfklub (70 netto, 72 brutto)

                    2. Claus Graff - Ørnehøj Golfklub (72 netto, 83 brutto)

                    3. Malthe Lund Mortensen - Aalborg Golfklub (73 netto, 76 brutto)

   Række B    

          (Damer, rød tee)    

                    1. Lotte Lindstrøm - Dronninglund Golfklub (27 point)

                    2. Karen Margrethe Christensen - Ørnehøj Golfklub (20 point)

          (Herrer, gul tee)    

                    1. Henrik Bols Hansen - Aars Golfklub (40 point)

                    2. Uffe Kjærulff - Ørnehøj Golfklub (33 point)

                    3. Jens Haase - Himmerland Golfklub (33 point) 

   Række C

          (Damer, rød tee)    

                    1. Iris Jakobsen - Brønderslev Golfklub (35 point)

                    2. Ann Karina Schelde - Ørnehøj Golfklub (34 point)

                    3. Camilla Brunsgaard - Dronninglund Golfklub (31 point)

          (Herrer, gul tee)    

                    1. Flemming Pihl  - Sebber Kloster Golfklub (34 point)

                    2. Patrick Holst Jervild - Aalborg Golfklub (32 point)

                    3. Kristoffer Stormark - Ørnehøj Golfklub (26 point)  

 

 

2015 Sebber Kloster Golf Klub (GOLFBOX LINK

   Række A      

          (Damer/Herrer, gul/rød tee) - Brutto

                    1. Jesper Thøger Christensen - Sebber Kloster Golfklub (76 brutto)

          (Damer/Herrer, gul/rød tee)  - Netto

                    1. Jesper Thøger Christensen - Sebber Kloster Golfklub (72 netto, 76 brutto)

                    2. Rune Baldur - Brande Golfklub (74 netto, 86 netto)

                    3. Claus Munk Andersen - Sæby Golfklub (77 netto, 80 brutto)

   Række B    

          (Damer, rød tee)    

                    1. Kirsten Nielsen - Sebber Kloster Golfklub (21 point)

                    2. Camilla Brunsgaard - Dronninglund Golfklub (20 point)

                    3. Lotte Lindstrøm - Dronninglund Golfklub (19 point)

          (Herrer, gul tee)    

                    1. Mark Bøgh - Ørnehøj Golfklub (38 point)

                    2. Peter Dissing - Sebber Kloster Golfklub (33 point)

                    3. Thomas Toldbod - Ørnehøj Golfklub (34 point) 

   Række C

          (Damer, rød tee)    

                    1. Susanne Løøw - Hvide Klit Golfklub (21 point)

                    2. Ann Karina Schelde - Ørnehøj Golfklub (21 point)

                    3. Kirsten Jensen - Ørnehøj Golfklub (15 point)

          (Herrer, gul tee)    

                    1. Mads Brask Andersen  - Mollerup Golfklub (40 point)

                    2. Peter Axel Nielsen - Rold Skov Golfklub (29 point)

                    3. Per Rimmen - Ørnehøj Golfklub (28 point)  

 

 

2014 Blokhus golfklub (golfbox link

   Række A      

          (Damer/Herrer, gul/hvid tee) - Brutto

                    1. Jesper Thøger Christensen - Sebber Kloster Golfklub (79 brutto)

           (Damer/Herrer, gul/hvid tee) - Netto

                    1. Jesper Thøger Christensen - Sebber Kloster Golfklub (72 netto, 79 brutto)

                    2. Rasmus Hansen - Aalborg Golfklub (75 netto, 82 brutto)

                    3. Anders Fugmann Christensen - Dronninglund Golfklub (77 netto, 90 brutto)

   Række B    

          (Damer, rød tee)    

                    1. Kirsten Nielsen - Sebber Kloster Golfklub (29 point)

                    2. Karen Margrethe Midtgaard - Rold Skov Golfklub (28 point)

                    3. Iris Jakobsen - Brønderslev Golfklub (26 point)

          (Herrer, gul tee)    

                    1. Thomas Toldbod - Ørnehøj Golfklub (35 point)

                    2. Jens Haase - Himmerland Golfklub (34 point)

                    3. Flemming Pihl - Sebber Kloster Golfklub (34 point) 

   Række C

          (Damer, rød tee)    

                    1. Susanne Løøw - Hvide Klit Golfklub (31 point)

                    2. Ann Karina Schelde - Ørnehøj Golfklub (24 point)

                    3. Mette Plougstrup - Volstrup Golfklub (23 point)

          (Herrer, gul tee)    

                    1. Bjarke grønbæk Møller - Jammerbugtens Golfklub (38 point)

                    2. Peter Axel Nielsen - Rold Skov Golfklub (36 point)

                    3. Sten Hedegaard - Hals Golfklub (28 point)  

 


2013 Blokhus golfklub (golfbox link)

   Række A      

          (Damer/Herrer, gul/hvid tee) - Brutto

                    1. Ivan Butler - Ørnehøj Golfklub (77 brutto)

          (Damer/Herrer, gul/hvid tee) - Netto

                    1. Ivan Butler - Ørnehøj Golfklub (71 netto, 77 brutto)

                    2. Anders Fugmann Christensen - Dronninglund Golfklub (73 netto, 84 brutto)

                    3. Rasmus Hansen - Aalborg Golfklub (73 netto, 83 brutto)  

   Række B

          (Damer, rød tee)    

                    1.  Iris Jakobsen - Brønderslev Golfklub (25 point)

                    2. Kirsten Nielsen - Sebber Kloster Golfklub (24 point)

                    3. Lotte Lindstrøm - Dronninglund Golfklub (24 point) 

          (Herrer, gul tee)      

                    1. Bjørn Roed Jensen - Aalborg Golfklub (33 point)

                    2. Flemming Pihl - Sebber Kloster Golfklub (33 point)

                    3. Børge Lindberg - Sebber Kloster Golfklub (32 point)

   Række C

          (Damer, rød tee)    

                    1. Kirsten Jensen - Ørnehøj Golfklub (32 point)

                    2. Ann Karina Schelde - Ørnehøj Golfklub (31 point)

                    3. Anette Moss Nielsen - Rold Skov Golfklub (25 point)

          (Herrer, gul tee)    

                    1. Peter Axel Nielsen - Rold Skov Golfklub (36 point)

                    2. Steen Hedagaard - Hals Golfklub (31 point)

                    3. Keld Kjersgaard - Hals Golfklub (29 point)